Ile powinniśmy robić kroków dziennie?

Przed nami ciepłe miesiące. To czas, kiedy powinniśmy być bardziej aktywni i zadbać o nasze zdrowie i samopoczucie. Nic nie daje takiej satysfakcji jak pokonywane kilometry, ruch, sport, aktywność na świeżym powietrzu. W ostatnich latach zrobiła się istna moda na chodzenie i monitorowanie kroków.

Ile powinniśmy ich robić każdego dnia?

Różnego rodzaju badania i opinie ekspertów pokazują, że uśrednioną wartością jest 10 tysięcy kroków dziennie. Oczywiście dla osób młodszych a dla osób starszych wartość ta się nieco zmienia. O wytycznych w kontekście diety i aktywności fizycznej dla osób starszych i emerytów znajdziemy więcej na www.emeryt.pl. Czy to dużo? Odpowiedź jest dwuznaczna. W dniu, kiedy prowadzisz siedzący tryb pracy, podjeżdżasz wszędzie samochodem, nie spacerujesz, wartość taka może okazać się wymagająca. Dziesięć tysięcy kroków nie zrobi się same. Trzeba z pewnością dorzucić coś od siebie. Wybierz się po pracy na dłuższy spacer. Może zastanów się, czy nie warto zacząć biegać w cieplejsze poranki lub wieczory?

Spacer zamiast jazdy samochodem

Możesz też czasami przecież zrezygnować z samochodu. Wybierz się na mniejsze zakupy pieszo. Jeśli już jedziesz do wielkiego centrum handlowego, może zaparkuj samochód dalej od wejścia? Brzmi śmiesznie? Pamiętaj, że każde wyzwanie daje dodatkowe kroki. Małymi krokami, dojdziesz do tych większych. W pewnym momencie uzależnisz się od chodzenia, aktywności i zdrowszego spędzania każdego dnia.

Dzięki sportowi i aktywności fizycznej zadbasz o swoje zdrowie fizyczne, psychiczne. Będziesz się lepiej czuł w ciągu dnia, a w nocy lepiej sypiał. Od razu pojawi się też więcej energii. Ulegnij modzie na chodzenie i aktywność. Nie musisz przenosić gór. Z umiarem, powoli, ale cierpliwie i wytrwale. W zdrowym ciele, zdrowy duch. To banał, ale jakże prawdziwy.