Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Woman cyclist riding Mountain Bike on forest trail

Jazda na rowerze w środowisku miejskim zyskuje coraz więcej zwolenników. Nie bez powodu jest to środek transportu, który ma wiele zalet: jest przyjazny dla środowiska, cichy, gwarantuje ćwiczenia, które są korzystne dla zdrowia i pozwala uniknąć korków. Istnieje jednak utrudnienie, jeśli chodzi o parkowanie na ulicy. Przyciągają one uwagę nieostrożnych. Aby zapobiec kradzieży roweru przez złodziei, lub przynajmniej utrudnić im wykonywanie ich pracy – należy podjąć pewne środki ostrożności. Oto najważniejsze z nich.

Pamiętaj, aby zawsze zamykać rower

Oczywiście, jeśli nie chcesz, aby Twój rower został skradziony, im trudniej będzie go złodziejom zdobyć, tym lepiej.
W związku z tym warto zainwestować w dobrej jakości zamki. Idealnie byłoby, gdybyś miał dwa zamki. Jednak posiadanie tych systemów ochrony – niektóre z nich mają nawet alarm wykrywający ruch – nie wystarczy, aby zapobiec zabraniu roweru. Zamki należy stosować w „bezpiecznych” miejscach, takich jak stojaki na rowery lub na wyznaczonych słupkach, które powinny być solidnie zakotwiczone do podłoża i uniemożliwiać ich usunięcie z góry.

Lepiej kupić niedrogi rower

Podobnie jak w przypadku samochodów czy motocykli, rowery mogą być wspaniałymi dziełami sztuki i inżynierii. Im droższy i bardziej wyrafinowany jest rower, tym bardziej przyciąga złodziei. Nie trzeba więc wydawać dużo pieniędzy, aby posiadać rower do poruszania się po mieście. Prosty, niedrogi model zawsze będzie znacznie mniej atrakcyjny dla złodziei niż droższy i bardziej wyrafinowany. A jeśli w końcu zostanie skradziony, będzie mniejszym kłopotem… przynajmniej z finansowego punktu widzenia. Nie należy również zapominać, że pojazd na ulicy jest narażony na akty wandalizmu, więc wysoka inwestycja w rower nie wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

Zakup nakrętek zabezpieczających przed kradzieżą

Zdarza się, że złodziejom nie udaje się ukraść kompletnego roweru, ale tylko koła. Ponieważ nie mogą zabrać całego roweru, zabierają jego część. Aby uniknąć tej kłopotliwej sytuacji, zaleca się wymianę blokad kół na nakrętki antykradzieżowe, których demontaż wymaga użycia specjalnego klucza. Nie są one szczególnie tanie, ale dzięki nim nie będziesz musiał wracać do domu z ramą bez kół.

1 thought on “Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

  1. Zasadniczo, jeśli posiada się drogi rower to lepiej go nie zostawiać w miejscu publicznym na dłuższy czas, lub tym bardziej w nocy.

Comments are closed.